İçeriğe geç

Adaçayı

Yabancı Dil : Sage (İn.l, Sauge (Fr.) Salbei (AL.)

Botanik Adı : SaLvia oIficinaUs L. Salvia [rııiicosa Mill. (S. triloba L. )

Familya: Labiatae

Bitki: S. officinalis (bahçe adaçayı, tıbbi adaçayı, Dalmaçya adaçayı, İngiliz adaçayı): Akdeniz kökenli, çok yıllık, çalımsı, 50-100 cm boylu, basit yapraklı, morumsu mavi çiçekli. Ilıman iklimIerde yabani veya yetiştirilir. Tohum veya çelikle üreti- lebilir. Başlıca 3 alttür bulunur: major, minor, Iauaiıdulijoıia:

Kaynak ülkeler : Yugoslavya Arnavutluk; Yunanistan, Fransa, İtalya, İngiltere, Portekiz, İspanya. S. fruiicosa (Ege adaçayı,Yunan adaçayı, Anadolu adaçayı. dağ- elması): Ege kökenli, çok yıllık, çalımsı, 120 cm’ye dek boylu, beyaz tüylü ve yatık dallı, morumsu mavi – leylak renkli çiçekli. Başlıca kaynak ülkeler olan Türkiye ve Yunanistan’da yabani. Tohum veya çelikle çoğaltilabtlır.

Baharat : Yaprak. S. officinalis : 3-7 cm uzunluk ve ı -3 cm genişlikte, oval-rnızrak şekilli, kenarları hafif dişli, alttakiler saplı, üsttekiler sapsız ve küçük, iki yüzü çok tüylü, donuk-grı yeşil, basit. S.fruticosa: 2-3 cm uzunluk ve 0.5-1.5 cm genişlikte, oval-rmzrak şekilli, saplı, t.üylü, basit veya üç parçalı, grimsi be- yaz yeşil renkli. İki tür de uçucu yağ ( 1-3), rozmarinik asit, acı dıterperı (karnosoll, flavonott (1-3), trıterpen içerir. Koku kuvvetli, aromatik, tuyonsu, kafursu, sıneolsü: lezzet özgün, ağır. acımsı. buruk, baharlı, yakıcı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir