Cedvar

Diğer Adları : Zidvar, Zulumba, Zurumbaz

Yabancı Dil : Zedoaiy (İng., Zedoaıre (Fr.L. Zitwer (Al.)

Botanik Adı : Curcuma zedoaria Rosc. (Amomum zedoaria L.)

Familya: Zıngtberaceae

Bitki: Hindistan kökenli. çok yıllık. otsu, 50 cm’ye kadar boylu, kalın ve yumrumsu rızomlu, yenebilen çok büyük yapraklı, çiçekli ve çiçeksiz dallı. san çtçeklı: çok tohumlu kapsül meyve . Hindistan. Çin ve Güneydoğu Asya’da kültür. Rızornla üretilir.

Baharat: Rizom. Uzun veya yuvarlak. san-kırmızı renkli. tıca- rette tüm. disk veya uzun dilimler halinde. 4-6 cm uzunluk ve 1-2 cm genişlikte. Tipik. baharh, kafurau koku; baharh, sıcak, hafif acı lezzet.

Ürünler: Uçucu yağ. sıvı ekstrakt, tentür.

Uçucu Yağ: 1 verimle alınan uçucu yağ viskoz. koyu yeşil-gri sarı sıvı. zenceftlı andıran kafursu kokulu.

Başlıca bileşenler: seskiterpenler ( 78). sine ol. kafur, pinen. Özgül ağırlık (20°C) 0.982-1.012. optik çevirme +8°/-17°. kırılma indisi (20°C) 1.5023- 1.5088. çözünürlük ( 80 etanol) 1-2 hacim, asit sayısı 0.3-2.4. ester sayısı 16-22.4. Uçucu yağ az üretilir.

Kullanım: Az kullanılan baharatlardandır. Mutfakta zerıceft- lin yerine. onun yer aldığı ürünlere katılabilir. Gıda sanayiinde baharat likör formülasyonlarında. tentür ve sıvı ekstrakt hkör ve acı içeceklerde kullanılır. Uçucu yağın kullanımı yaygın değil- dir. Cedvar, alkolsüz içeceklerde de yer alabilir.

Gıda dışında : Eczacılık.

Türkiye : Bitki yetişmez. Az miktarlarda baharat ithal edi1ir. Baharat olarak yaygın değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir