Baharat Diyarına Hoşgeldiniz!

Baba Gıda’nın kendi üretimi baharat, harç ve bulyonlar;

Güvenilir lezzete ulaşmanızı sağlar!

Uluslararası kalite standartlarında hizmet veren tesisimizden sofralarınıza ulaşan lezzetler damak tadınızı oluşturacak.

Ürün Çeşitliliği..

Yemeklerinizin lezzetlerini borçlu oldukları baharatlarımız, doğal katkı ve destek ürünlerimizin listesine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

+ Hepsini gör…

This is space that I call slogan area. It's purpose is to drive your att-
ention
to something important, like button that will say "buy me!"

Adaçayı

Yabancı Dil : Sage (İn.l, Sauge (Fr.) Salbei (AL.)

Botanik Adı : SaLvia oIficinaUs L. Salvia [rııiicosa Mill. (S. triloba L. )

Familya: Labiatae

Bitki: S. officinalis (bahçe adaçayı, tıbbi adaçayı, Dalmaçya adaçayı, İngiliz adaçayı): Akdeniz kökenli, çok yıllık, çalımsı, 50-100 cm boylu, basit yapraklı, morumsu mavi çiçekli. Ilıman iklimIerde yabani veya yetiştirilir. Tohum veya çelikle üreti- lebilir. Başlıca 3 alttür bulunur: major, minor, Iauaiıdulijoıia:

Kaynak ülkeler : Yugoslavya Arnavutluk; Yunanistan, Fransa, İtalya, İngiltere, Portekiz, İspanya. S. fruiicosa (Ege adaçayı,Yunan adaçayı, Anadolu adaçayı. dağ- elması): Ege kökenli, çok yıllık, çalımsı, 120 cm’ye dek boylu, beyaz tüylü ve yatık dallı, morumsu mavi – leylak renkli çiçekli. Başlıca kaynak ülkeler olan Türkiye ve Yunanistan’da yabani. Tohum veya çelikle çoğaltilabtlır.

Baharat : Yaprak. S. officinalis : 3-7 cm uzunluk ve ı -3 cm genişlikte, oval-rnızrak şekilli, kenarları hafif dişli, alttakiler saplı, üsttekiler sapsız ve küçük, iki yüzü çok tüylü, donuk-grı yeşil, basit. S.fruticosa: 2-3 cm uzunluk ve 0.5-1.5 cm genişlikte, oval-rmzrak şekilli, saplı, t.üylü, basit veya üç parçalı, grimsi be- yaz yeşil renkli. İki tür de uçucu yağ ( 1-3), rozmarinik asit, acı dıterperı (karnosoll, flavonott (1-3), trıterpen içerir. Koku kuvvetli, aromatik, tuyonsu, kafursu, sıneolsü: lezzet özgün, ağır. acımsı. buruk, baharlı, yakıcı.

Baharatlardaki Mineraller

Baharatlar, 2-17 (ortalama 3-10) kül içerirler. Yaprak baharatlarda daha çok kül bulunur. Fesleğen, dereotu, mercanköşk, sater ve kekik gibi yaprak baharatlar kalsiyumca zengindirler; meyve ve tohumlarda da oldukça yüksek kalsiyum içeriğine rastlanır. Demir; kekik, maydanoz, mercanköşk ve kimyonda yüksek miktarlardadır, yaprak baharatlar fazla demir içerir. Yaprak baharatlarda, magnezyum ve potasyum miktarlan yüksektir. Çinko, en fazla haşhaş ve susamda bulunur. Hardal, haşhaş ve susam gibi tohum baharatlar fosforca zengindir. Sodyum, en fazla maydanozda bulunur; karanfil, dereotu yaprağı, kimyon, kereviz ve safran da nispeten fazla sodyum içerir; diğer baharatların sodyum miktarı genellikle düşüktür. Bu, sodyumun (tuzun) sınırlandırıldığı beslenmede önemlidir; az sodyumlu baharatların, tuzun yerine lezzet vermek amacıyla kullanılması tavsiye edilir.

Baharattaki Vitaminler

Protein ve karbonhidrat gibi bileşiklerin aksine birçok baharat, vitaminler açısından beslenmede önemli kaynaklardır. Özellikle taze olarak tüketilen yaprak baharatlar C vitaminince zengindir. Diğer baharatlarda bazı vitaminler değişik miktarlarda bulunur. Frenk kimyonu ve haşhaşta nikotinik asit, tarçında biyotin, kişnişte riboflavin, çemenotunda nikotinik asit,  maydanozda C vitamini, tiamin, riboflavin, nikotinik asit ve karoten, safranda B1 ve B2 vitaminleri, fesleğen ve mercanköşkte A ve C vita- minleri örnek verilebilir.